GJEOGRAFIA E DERVENIT

Kjo Trevė gjeografike shtrihet ndėrmjet malit tė Thatė, malit Zheden, fushėgropės sė Pollogut dhe Shkupitė.

                Nė kėtė trevė shtrihen disa fshatra tė tipit tė shpėrndarė si qė janė:

Merova, Cerova, Dėbėrca, Llėrca, Ēifliku, Kopaēindolli, Novosella, Rogle, Grupēini, Sedllareva dhe Gurgurnica.

Kjo trevė ėshtė e njohur si krahinė e thatė me tė rreshura tė rralla, ku zotron klima karakteristike, e njohur me emrin e Shullojave e cila cilėsohet me katėr stinėt e vitit, me verėra tė thata dhe tė nxehta, me dimėra tė ftohtė e tė thatė.

Nė kėtė trevė jetojnė mbi dhjetėmijė banorė. Banorėt e kėsaj ane mė tepėr merren me bujqėsi dhe me blegtori, por kjo veptimtari nuk i plotėson nevojat e kėsaj popullate, prandaj shumica prej tyre marrin rrugėn e mėrgimit, nė shtetet e Perėndimit, pėr ta siguruar kafshatėn e bukės tek familja e tyre.

E tillė eshtė jeta e kėtyre banorėve tė cilėt jetojnė me shpresė pėr njė ardhmėri mė tė mirė.

Pėrgaditi: Shefket Ameti  F.Dėbėrcė. ¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤