BIOGRAFIA E DERVENIT

Dervendi ( derbende ) janė quajtur ato gryka, shtygje ose vendbanime tė rrezikshme qė pushtuesi Osman i ruante dhe i mirėmbante pė tė siguruar qarkullimin e lirė nė rrugėt kryesore.

Kjo rrethinė jorastėsisht emrin e ka marrė sipas emrit tė sė ashtuquajtur ,,Klisajra'' - vend i ngushtė nė formė ngushtice, e cila epiqendrėn e ka diku nė mes fshatit Rogle dhe Grupēin. Nė tė kaluarėn ngushtica e tillė arrinte nė formė dere, andaj do tė thotė ,,vend nė formė dere''

Sipas aspektit gjeodet fjala DERVEND, do tė thotė tokė e bardhe nė tė pėrhimtė dhe tė kristaltė.

Rojėtarėt e derveneve caktoheshin nga fshatrat pėrreth dhe quheshin dervenxhi.

Si grykė e veēant, gjatė pushtuesit Osman ka luajtur rrolė shumė tė rėndėsishėm edhe Gryka e Dervenit ( Tetovė - Shkupė ), e cila e lidhte rrugėn kryesore tė Manastirit, Shkupit, me pjesėn Perendimore tė Shqiptarėve tė Maqedonis dhe me qytetet e Shqipėris Lindore ( Peshkopin, Pogradecin, Elbasanin ). Pėr kėtė shėrbim malėsorėt liroheshin nga disa detyrime feudale dhe ruanin njėkohėsisht tė drejtėn pėr tė vetėqeverisur krahinat e veta.

Kjo Enciklopedi e vogėl ėshtė e marur nga shtypi -"Rilindja"e datės 21 / 10 / 1995.

 Pėrgaditi: Shefket Ameti  Fsh. Dėbėrcė.    

¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤¤